Nieruchomość określa grupę mieszkań (np. budynek) wyposażoną we wspólne urządzenie pomiarowe (licznik ciepła) zamontowane w węźle cieplnym pozwalające określić całkowite koszty ciepła zużytego przez wszystkich mieszkańców w zadanym okresie rozliczeniowym.
Na całkowite koszty ogrzewania budynku (koszty CO ogółem) składa się:
Blok ten zawiera informacje dotyczące rozliczenia danego lokalu, którego adres znajduje się w lewej górnej części bloku.
Skieruj kursor myszy na wybrany punkt, by zapoznać się z opisem znajdującej się przy nim pozycji (na granatowym tle) i poznać sposób jej wyliczania (na pomarańczowym tle).
Podzielniki kosztów ogrzewania montowane są na grzejnikach o różnych wielkościach i typach. Ponieważ wskazania podzielników nie zależą od wielkości grzejnika, w systemie rozliczeniowym stosowane są współczynniki korekcyjne grzejnikowe uwzględniające typ i wydajności cieplne poszczególnych grzejników. Współczynniki grzejnikowe ustalane są dla rzeczywiście istniejących w mieszkaniach grzejników (na podstawie inwentaryzacji), a nie dla wielkości projektowanych.
Zadaniem współczynników lokalowych jest zmniejszenie ilości jednostek rozliczeniowych w mieszkaniach niekorzystnie usytuowanych w bryle budynku. Wyliczane są one na podstawie obliczenia strat ciepła dla poszczególnych lokali i uwzględniają między innymi wpływ zwiększonych strat ciepła przez ściany szczytowe, stropodachy, dylatacje, prześwity itp.
Tzw. jednostki rozliczeniowe powstają w wyniku pomnożenia każdego odczytu podzielnika przez odpowiadający mu współczynnik korekcyjny grzejnikowy i ustalony dla lokalu współczynnik mieszkaniowy. Wyliczenie to zamieszczone jest w dolnej części rachunku. Ilość jednostek rozliczeniowych może być mniejsza lub większa od sumy jednostek odczytanych w danym mieszkaniu.